Pomoc psychologiczna-psychoterapeutyczna w leczeniu zespołu jelita drażliwego/nadwrażliwego na czym polega?

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego/nadwrażliwego (IBS) to dość powszechne schorzenie, które charakteryzuje się objawami takimi jak ból brzucha, wzdęcia, biegunki i zaparcia. Choć IBS jest problemem fizycznym, ma on silne powiązania z psychiką. Aż u 70-90% pacjentów chorych na IBS występują zaburzenia osobowości, niepokój lub depresja. Dlatego pomoc psychologiczna może być niezwykle skuteczna w radzeniu sobie z tym schorzeniem. Tym bardziej, że to właśnie sytuacje stresowe wyzwalają u pacjentów uciążliwe i utrudniające funkcjonowanie objawy. Stąd też wielu pacjentów decyduje się skorzystać ze wsparcia doświadczonego psychologa-psychoterapeuty online.

dlaczego pomoc psychologiczna jest ważna przy ibs?

stres i jego wpływ na jelita

Stres jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących objawy IBS. Kiedy jesteśmy zestresowani, nasz układ nerwowy może wpłynąć na funkcjonowanie jelit, co może prowadzić do nasilenia objawów. Stosowane przez terapeutę online techniki zarządzania stresem, takie jak medytacja, mindfulness, czy techniki relaksacyjne, a nawet hipnoza mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Ważne aby sięgnąć po pomoc doświadczonego specjalisty i nie eksperymentować ze swoim zdrowiem i życiem samodzielnie.

związek mózg-jelita

Nasze jelita i mózg są ze sobą ściśle powiązane poprzez oś mózgowo-jelitową. Problemy emocjonalne mogą wpływać na funkcjonowanie jelit, a dolegliwości jelitowe mogą wpływać na nasze samopoczucie psychiczne. Psychoterapia online może pomóc w przerwaniu tego cyklu.

wspieranie zdrowia psychicznego

IBS może dramatycznie wpływać na jakość życia, prowadząc do frustracji, lęku, a nawet depresji. Jako psycholodzy i psychoterapeuci doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Na szczęście pomoc psychologiczna, również ta świadczona zdalnie, może wspierać zdrowie psychiczne, pomagając pacjentom znacznie lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem związanym z chorobą.

Co na to poradzić?

Jeśli to właśnie Ty cierpisz na zespół jelita drażliwego i zmagasz się z jego objawami, pamiętaj, że nie jesteś sam. Możesz zrobić pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu już dziś. Skontaktuj się z doświadczonym psychologiem-psychoterapeutą online, aby dowiedzieć się, jak techniki zarządzania stresem, terapia lub inne metody psychologiczne mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z IBS. Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne jest przecież bezcenne – zadbaj o nie kompleksowo już teraz.

Cierpisz na depresję? Sprawdź jak psychoterapia online może Ci pomóc.

Dowiedz się więcej o swoim zdrowiu psychicznym.