Do kogo po pomoc – do psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry?

Szukasz wsparcia psychicznego? Borykasz się z trudnościami emocjonalnymi, a może cierpisz na zaburzenia nastroju? Zanim sięgniesz po pomoc psychoterapeuty upewnij się, że zwrócisz się do dokładnie takiego specjalisty, jakiego potrzebujesz.

Umów wizytę

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra…to tylko wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o specjalistów zdrowia psychicznego. Każdy z nich zajmuje się zdrowiem psychicznym, ale wyposażony jest w nieco inne metody i narzędzia pracy.

 

Kiedy do psychologa?

Psycholog o specjalności klinicznej posiada zwykle wiedzę na temat diagnozy psychologicznej rozmaitych zaburzeń emocjonalnych i udzielania wsparcia psychologicznego. Bada funkcjonowanie poznawcze, takie jak poziom inteligencji IQ (test Standforda-Bineta lub Wechslera), cechy osobowości (test MMPI – Minnesota Multiphasic Personality Inventory), zaburzenia osobowości czy zaburzenia rozwoju umiejętności szkolnych (np. dysleksja, dyskalkulia). Psycholog, również ten pracujący online, zwykle oferuje wsparcie polegające na psychoedukacji i krótkoterminowej psychoterapii. Psycholog o specjalności klinicznej powinien również w razie potrzeby pokierować Cię sprawnie do innego specjalisty zdrowia psychicznego, np. psychiatry.

Jak wybrać dobrego psychologa?

Psycholog wg polskiego prawa to osoba, która ukończyła pięcioletnie magisterskie studia na kierunku psychologia. Uwaga! Osoba, która zdobyła licencjat na innym kierunku np. pedagogika, a potem 2-letnie uzupełniające studia na kierunku psychologia nie jest psychologiem!

Osoba, która ukończyła np. resocjalizację, a potem studia podyplomowe na kierunku psychologia również nie jest psychologiem.

Psycholog, czyli absolwent pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku psychologia, może choć nie musi zajmować się zdrowiem psychicznym. Np. psycholog biznesu najprawdopodobniej będzie zajmował się działaniem rozwojowym w korporacji. Jeśli więc szukasz specjalisty wyspecjalizowanego w leczeniu i dbaniu o zdrowie psychiczne – wybierz psychologia o specjalności klinicznej.

Warto zainteresować się również, jakie doświadczenie ma wybrany przez nas psycholog o specjalności klinicznej. Czy jest młodym absolwentem, który dopiero otrzymał swój dyplom i nigdy jeszcze nie pracował z pacjentem? A może wręcz przeciwnie – może już od pierwszego roku studiów pracował jako wolontariusz w fundacjach, telefonach zaufania i ośrodkach leczenia? Każdy z nas powinien tutaj kierować się tym, na czym najbardziej mu zależy w doborze odpowiedniego specjalisty. Warto też sprawdzić, czy wybrany przez nas psycholog oferuje wsparcie psychologiczne online.

Czego nie robi psycholog?

Choć psycholog dokonuje diagnozy psychologicznej, to jednak nie dokonuje diagnozy lekarskiej zaburzeń psychicznych, czyli rozpoznania określonej jednostki chorobowej. Psycholog określa natomiast potencjalne przyczyny, mechanizmy i skutki doświadczeń, emocji, trudności wpływających na funkcjonowanie człowieka. Profesjonalna diagnoza psychologiczna zajmuje zwykle więcej niż jedno spotkanie. Psycholog nie przepisuje leków ani zwolnienia z pracy, nie kieruje również do szpitala psychiatrycznego.pozytywny i motywujący dialog wewnętrzny, który stanie się dla nas naturalnym sposobem budowania zdrowej samooceny.

Kiedy do psychoterapeuty?

Psychoterapeuta prowadzi psychoterapię, czyli oddziaływania poprzez rozmowę, ćwiczenia, prace domowe w celu rozwiązania problemów zdrowia psychicznego z którymi zgłasza się pacjent/klient.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Psychoterapeuta (w momencie pisania tego artykułu) jest w Polsce zawodem wyjątkowo kiepsko uregulowanym. To oznacza, że psychoterapeutą może mianować się osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku architektura zieleni miejskiej, a potem zapisała się do szkoły psychoterapii. Już po drugim roku tej szkoły wielu studentów takich kursów mianuje się psychoterapeutą, choć wcześniej mogli nie mieć żadnego kontaktu z wiedzą na temat psychiki człowieka.

Są jednak psychoterapeuci, którzy z pierwszego wykształcenia są psychologami. Szkoła psychoterapii może być więc dla nich idealnym uzupełnieniem i rozszerzeniem wcześniej posiadanej, szerokiej wiedzy na temat funkcjonowania umysłu człowieka. Warto zwrócić na te różnice uwagę, aby móc świadomie dokonać wyboru najlepszego specjalisty dla siebie. Przyda się również i w tym przypadku sprawdzić, czy wybrany przez nas psychoterapeuta przyjmuje online.

Czego nie robi psychoterapeuta?

Jeśli psychoterapeuta nie jest z pierwszego wykształcenia również psychologiem, to nie wolno mu przeprowadzać testów psychologicznych. Tymi zajmuje się psycholog. Nie przepisuje też leków – tym zajmuje się psychiatra.

Kiedy zwrócić się do psychiatry?

W przeciwieństwie do psychologa i psychoterapeuty, psychiatra jest lekarzem medycyny. To oznacza, że po przeprowadzeniu diagnozy lekarskiej, leczenie opiera się na stosowaniu leków (substancji chemicznych) odpowiednio dobranych do zaburzeń pacjenta. Psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie z pracy lub skierować do innego specjalisty – choćby psychologa czy neurologa lub też skierować do szpitala psychiatrycznego.

Jak wybrać dobrego psychiatrę?

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na doświadczenie kliniczne lekarza. Niektórzy pacjenci kierują się również stopniem naukowym – nie każdy lekarz psychiatra posiada bowiem tytuł doktora, a tym bardziej profesora.

Czego nie robi psychiatra?

Psychiatra nie przeprowadza testów psychologicznych – tym zajmuje się psycholog. Nie przeprowadza też zwykle psychoterapii – tym zajmuje się psychoterapeuta.

Który z nich będzie najlepszy właśnie dla mnie?

,p>Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli potrzebujesz leczenia farmakologicznego, zwolnienia lekarskiego lub skierowania do szpitala – na pewno będzie to psychiatra.

Jeśli jednak chodzi o leczenie niefarmakologiczne i psychoterapię – tutaj być może najlepiej będzie znaleźć doświadczonego psychologa, który jednocześnie jest psychoterapeutą? I niech będzie to osoba o wieloletnim doświadczeniu klinicznych w pracy z różnymi pacjentami i różnymi zaburzeniami – najlepiej po tzw. stażu klinicznym. Takie wieloletnie doświadczenie zwiększa naszą szansę na skuteczną terapię.

Każdy z wyżej wymienionych specjalistów może przyjmować pacjentów również online. Warto jednak poszukać takiego, który również w tej kwestii ma największe doświadczenie. Jeśli potrzebujesz wsparcia doświadczonego specjalisty, zwróć się do https://prozytywnie.pl/ – poradni zdrowia psychicznego online.PROzytywnie – Odnowa zaczyna się od rozmowy

Chcesz wiedzieć więcej o psychoterapii online?

Jak skutecznie przygotować się do psychoterapii online?

Czy psychoterapia online jest skuteczna?